رسانه ها : کتاب در گردش

کتابت را جا بگذار

جا گذاشتن کتاب در مکان‌های عمومی رفتاری است که اکنون در ایتالیا و فرانسه هم رو به فزونی گذاشته. کسی که کتابش را در مکانی عمومی  رها می‌کند، هویت خود را آشکار نمی‌کند و ادعایی هم بابت قیمت کتاب ندارد، اما یک درخواست از خواننده یا خوانندگان احتمالی بعدی دارد: "شما نیز بعد از خواندن کتاب، آن را در محلی مشابه قرار دهید تا دیگران هم بتوانند از این اثر استفاده کنند." رول هورنباکر نخستین کسی بود که این حرکت را انجام داد. او یک فروشنده کامپیوتر در ایالت میسوری امریکا بود و نام این رفتار را Book Crossingگذاشت؛ یعنی کتاب در گردش. در فرانسه کتاب‌های در حال گردش از 10 هزار جلد فراتر رفته است. این رفتار جدید را می‌شود به نوعی "کمپین کتابخوانی" یا "کمپین به اشتراک گذاشتن کتاب" در نظر گرفت؛ کمپینی که می‌تواند به مثابه یک پروژه فرهنگی قابل تامل باشد.

حالا رفتار مذکور به قدری در غرب رواج یافته که کم‌کم از ترکیه نیز سر درآورده است. در ترک‌بوکو – یکی از شهرهای ساحلی ترکیه – کنار دریا قدم می‌زدم که کتابی روی شن‌ها توجهم را جلب کرد. فکر کردم حتما صاحب کتاب‌ فراموش کرده آن را با خود ببرد. برش داشتم و همین‌که چشمم به صفحه اولش افتاد؛  از خوشحالی در پوست خود نگنجیدم. در صفحه اول کتاب یک نفر متن زیر را نوشته بود:
"من این کتاب را با علاقه خواندم و آن را در همان مکانی که به آخر رسانده بودم رها کردم. امیدوارم شما هم از این کتاب خوش‌تان بیاید. اگر از آن خوش‌تان آمد بخوانید و گرنه در همان نقطه‌ای که پیدایش کرده‌اید، بگذارید بماند اگر کتاب را خواندید شماره‌ای به تعداد خوانندگان اضافه کنید و با ذکر محل پایان مطالعه، در جایی رهایش کنید."


در همان صفحه دستخط سومین خواننده توجهم را جلب کرد: "خواننده شماره سه در ترک‌بوکو". پس تا به‌حال سه نفر که همدیگر را نمی‌شناسند این کتاب را خوانده‌اند. طبق اصلاعات موجود در همان صفحه، خواننده اول کتاب را در استانبول و خواننده دوم در شهر بُدروم مطالعه‌ی آن را به پایان رسانده و رهایش کرده بود.
برای این سنت جدید کتابخوانی سایت اینترنتی‌ای راه‌اندازی شده تا علاقمندان بتوانند با عضویت در آن به رهگیری کتاب‌هایی که رها کرده‌اند، بپردازند. توصیه می‌کنم سری به سایتwww.bookcrossing.com بزنید.طبق اطلاعات موجود در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 500 هزار جلد کتاب که اطلاعات‌شان در این سایت ثبت شده در حال گردش هستند. هدف گردانندگان سایت یاد شده، تبدیل کردن دنیا به یک کتابخانه‌ی بزرگ است. از این به بعد اگر در کافه، در لابی هتل، یا سالن انتظار سینما کتابی را پیدا کردید، تعجب نکنید چون ممکن است با یک جلد "کتاب در گردش" روبرو شده باشید...

(به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهر کتاب)

/ 7 نظر / 61 بازدید
کمال یوسف‌پور

ایده بسیار جالبی است. شاید به تعبیر دلوز، بتوان از اصطلاح "کتاب ایلیاتی" برای این نوع کتابها استفاده کرد.

Helen

چه جالب! چه کار خوبی! ولی یه مشکل وجود داره! من دوست دارم زیر جملاتی که خوشم اومده خط بکشم و حاشیه نویسی کنم. بعد هر از چند گاهی به اون کتاب سر بزنم و جاهایی که آندرلاین دارن رو بخونم.

امین شهامی

سلام خانم شاهچراغی باز هم خوشحال شدم که به وبلاگ شما اومدم.واقعا خوشحال شدم وقتی پستهای قبلی شما رو خوندم.واقعا جای شکر داره که استادهایی مثل شما هستند و به کارشون ادامه میدن.

عباس

سلام به دوستان و تشکر بسیار از مدیر بخاطر مطالب جالب و خواندنی و دیدنی. من به روز هستم..... منظر شما هستم www.hajm-sabz.blogfa.com

tooba

salam khanom shahcheraghy khili kare jalebie... .... mamnon ke en matno gozashtin.. man ke lezat bordam

علیرضا زیبائی نژاد

درود استاد این متن جالب و قابل تأمل شما در پست آخر وبلاگم با عنوان "کتاب یا گوجه" معرفی شد پاینده باشید

رها

سلام بانوی نور واینه.. واقعا لذت بردم ..عالی بود منم میخام کتابم را جا بگذرام..