ذهن خلاق:پلازای شهری در شهر سویل اسپانیا

 

این پلازای شهری در سال 2004 طراحی شده و در سال 2011 اجرای آن به اتمام رسیده است. یک پلازای شهری در بافت تاریخی شهر است که شامل موزه باستان شناسی ‌مغازه و فروشگاه و نیز رستوران های متعدد است. فضایی بسیار پویا در شهر به وجود آورده و برای مسافران و توریست ها بسیار جذاب است. هرچند هنوز مردم شهر و شهروندان علاقه زیادی به آن نشان نداده اند اما منتقدان معماری معتقدند که مردم به زودی این پلازا را نماد شهر خود خواهند دانست همانگونه که برج ایفل ابتدا مورد قبول شهروندان پاریس نبود اما اکنون سمبل فرانسه است. 

Project: Metropol Parasol
Redevelopment of Plaza de la Encarnacion, Seville, Spain
Function: archeological site, farmers market, elevated plaza, multiple bars and restaurants
Site area: 18,000 square meters
Building area: 5,000 square meters
Total floor Area: 12,670 square meters
Number of floors: 4
Height of the building: 28.50 meters
Structure: concrete, timber and steel
Principal Exterior: timber and granite
Principal interior material: concrete, granite and steel
Designing period: 2004-2005
Construction period: 2005-2011
Building/Cost: 90 Million Euro

 

 

 

/ 2 نظر / 359 بازدید
64

تمرین موفقی نیست.بعید است به هیچوجه روزی با ایفل مقایسه شود. احتمال اینکه در اینده جمع اوری شود یا بازنگری جدی , بسیار بیشتر است.

محیا احمدی

سازه ای که میبینیم مقیاس انسانی نداره.. برای اینکه از بالا دیده بشده خیلی زیباست و منحصر به فرد. میتونه به عنوان بنای شاخصی باشه.. ولی به نظر من فقط فعالیت هایی که درونش هست و حضور مردمه که میتونه اونجا رو به یه مکان سرزنده تبدیل کنه ذهن انسان قبل از هرچیز به دنبال تغذیه خودشه! سازه به اندازه ای که فعالیت نقش داره نقشی نداره... یه عرصه ی مناسب و ساده میتونه معجزه ای در حیات یک شهر باشه.. از مطالب عالیتون ممنون