سلسله نشست های تخصصی ... (۶)...قصه شهر

"قصه شهر"

 

آقـای دکتـر سیـد محسن حبیبـی  

(رئیــس پـردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران)

منبع این مطلب:

 ماهنامه خبری هنر معماری و شهرسازی

دانشکده هنر و معماری

واحد علوم و تحقیقات - دانشگاه آزاد اسلامی

شماره مسلسل:۹

سال دوم شماره پنجم

آبان ماه ۱۳۸۶ 

 

 

 

 

آقای دکتر حبیـبی در آغاز سخن به چگـونگی شکـل­گیری داستـان شهر اشـاره نمودند: اصل هر داستــان و قصه با حادثـه­ای و یا واقعه­ای آغــاز می­شود. این حادثـه خوب یا بد خاطـره­ای را بـوجود می­آورد و هـر قـدر ایـن خاطـره ذهـن را بیشتر درگیــر کند زمان معنـادارتر و طولانی­تر جلـوه می­کند. ایشـان به اشـاره بـه شــعر فیــلر: خیابــان­ها آواز می­خواننـد، سنــگها سخــن می­گویند، تـاریخ از خانــه­ها می­تــراود و سـرودی عاشقــانه سر داده می­شود اشـــاره نمـوه و افــزودند: شهر یــک راوی است که بـه مـا می­گویـد از کجـا آغاز شـده و به کجــا محدود و داستـان چـه­ها و کـه­ها را بازگـو می­کند، داستــان شهر، بخـشی از شهـر است در خیــال و ذهـن ما. در شهــرها مکـانها تبــدیل به واژه­ می­شونــد تا هویـــت مکــانــی و زمانی شهر را تعریف کنند. شهرهای تاریخی مثل بم و تخت جمشید هر کدام قصه خود را تعریف می­کنندو روحی را که در آنـها جریـان دارد بازگو می­کنند.

 

ایشان در ادامه به طرح موضوعاتی در شهر پرداختند از جمله:اسطوره ، انسان ، دال و مدلول ، عبور از دیوار ، دگردیسی ، ظرف و مظروف ، لحظه های زیست شده ، باز تولید خاطره ، فرهنگ ،پرسه زدن در شهر ،تبدیل مجاز و واقعیت و...  .

وی در ادامه گفت: قصه شهر از گذشته آغاز و به حال می­رسد، با رجوع به خاطرات، گذشته به حال می­آید و گذشته به روز می­شود، زمان معنادار می­گردد و بدین شکل شهر خود را برای ما تعریف می­کند و در هر زمانی حوادثی جدید به آن اضافه می­شود. به عبارتی بازتولید خاطره کار مهم شهر است به شهر زندگی می­دهد و طی این فرایند شهر با شهروند و یا شهروند با شهر ارتباط غیر ارادی برقرار می­کند.

ایشان همچنین با اشاره به بحث دگردیسی شهر افزودند: دگردیسی از حالی به حالی دیگر رفتن است و از شکلی به شکل دیگر شدن. شهر خود را با جاودانگی پیوند زده و مرتب مدرنیزه و به روز می­شود و بر جذابیتهای کهن خود می­افزاید.

آقای دکتر حبیبی با اشاره به این مطلب که شهرهای جدید ما قصه­ای برای گفتن ندارند زیرا هیچ حادثه­ای در آنها به وقوع نپیوسته است، به این نکته اشاره نمود که با سرمایه­گذاری اجتماعی و فرهنگی نسلها در شهر، قصه شهر شروع می­شود و تا زمانی که انسان وجود دارد ادامه می­یاید.

/ 5 نظر / 12 بازدید
خشايار

با تشکر از زحمت شما٬ خوشحال می شوم که آدرس وبلاگ در خبرنامه دانشکده منتشر شود.

مجله معماری

سلام ...سپاس فراوان از لطف شما...اميدوارم که اينگونه مطالب را هميشه در وبلاگ شما ملاحظه نمائيم...با تشکر

آزاده شاهچراغی

دوستان عزيز در مجله معماری...ممنون از شما به خاطر انعکاس مطالب...اميدوارم مطالب برای دوستان مفید باشد.......... آقای کاشانی جو...نظر شما را به اطلاعشان خواهم رساند...موفق باشید.

حسين امين پور

سلام... چنانچه اطلاعات یا سایتی راجع به دومین دوره طراحی مدارس در دسترس دارید من را راهنمایی کنید. با سپاس

آزاده شاهچراغی

آقای امین پور..تا آنجاکه اطلاع دارم این مسابقه روزهای ایانی خودرا می گذراندو برگزار کننده آن سازمان نوسازی مدارس است.