بازگشت اشیا تاریخی جیرفت از لندن

یکی از خبرهای خوبی  که دیروز منتشر شد و من از شنیدن آن واقعا خوشحال شدم  خبر جلوگیری از حراج 18 شیی باستانی  مربوط به تمدن پنج هزار ساله جیرفت در لندن بود.

 

ما ایرانی ها در فرهنگ محاوره ای مان عادت کرده ایم  قدیمی ترین آثار و رسومات مان را  تا به دوره هخامنشیان و کورش بزرگ  ارجاع دهیم ...یعنی حدود 2500 سال پیش.... تصور اینکه تمدن شناسایی شده از روی آثار کشف شده در جیرفت  خود به 5000 سال پیش یعنی  2500 سال پیش از هخامنشیان  بر می گردد بسیار مشکل است.

تصور کنید  پیش از هخامنشیان نیز 2500 سال تمدن وجود داشته است........تمدنی که      " خط "‌داشته است.....!!! .... فوق العاده است ...نه؟

می دانم که در سال 2001 همه ما اخبار غارت صدها  شیی تاریخی از جیرفت را شنیدیم و امروز تنها ده ها !!! شیی   آن هم با همت انسان های مسوولیت پذیر و کارشناسان و متخصصان با وجدان  از حراجی ها نجات پیدا می کند و به  نام ایران شناخته می شود .... می دانم که ده در برابر صد اندک است اما  باز هم خوشحالم ...شاید نفیس ترین آن ها برای حراج انتخاب شده بوده .!!!..شاید هم نه!.... اما با شنیدن این خبر خوب حداقل یک موضوع برایم روشن است و آن هم اینکه : آینده روشن است.

 

 

 

/ 2 نظر / 70 بازدید
سروش یحیائی

ای کاش می شد مثل شما به آینده خوش بین بود. به قول سهراب: زندگی درک همین اکنون است زندگی شوق رسیدن به همان فردایی است، که نخواهد آمد تو نه در دیروزی، و نه در فردایی ظرف امروز، پر از بودن توست

ماندانا دانشجوي جهانگردي

واقعا به نظرت جلوشو گرفتن ؟ميدونستي اين اشيا خيلي بيشتر از اين حرف ها بوده حدود سيصد هزارتا آثار ملي ما رو جوري تو دبي واروپا حراج كردن كه اروپايي ها گفتن ديگه اين آثار رو براي موزه هاي ما صادر نكنيد چون تعدادشون خيلي زياده اگه ميخواستن جلوشو بگيرن اجازه نميدادند كه سرقت بشه عزيزم