مسابقات معماری (۱)

محیط زندگی انسان در هر لحظه در حال تغییر است و این تغییر ، چگونگی تعریف فضای کالبدی برای زیست جمعی یا فردی را نیز دستخوش تغییرات قرار می دهد و در این میان مقاومت در برابر این تغییرات یا عدم مقاومت در برابر آن هر دو مستلزم دستیابی به بهترین رویکرد ها وایده ها برای سازماندهی فضای زندگی انسان در حیطه خصوصی یا عمومی است.

 

در حوزه معماری یکی از عادلانه ترین شیوه های دستیابی به بهترین ایده ها ی خلق فضا، برگزاری مسابقات معماری است.

 

قدیمی ترین اسناد برگزاری مسابقه معماری  مقالهایی در که در سال 1926در مجله   RIBA   به چاپ رسیده است مربوط به "سنگ نوشته های آکروپولیس آتن"است.در این سنگنوشته ها نوشته شده است که در سال 448 پیش از میلاد،طراحی یک بنای یاد بود جنگ به مسابقه گذاشته شد و طبق گزارشات اسمیت (نویسنده مقاله مذکور) طرح های ارائه شده در این مسابقه را به مدت 10 روز به تماشای عموم گذاشتند تا مردم درباره آنها داوری کنند که این موضوع نه تنها اهمیت برگزاری مسابقه معماری را نمایان می سازد بلکه نمایشگر مسابقه به مثابه فرصتی برای تجلی صراحت و دموکراسی جوامع متمدن بشری نیز می باشد.

 

این شیوه انتخاب ایده "مسابقه معماری"،در تمامی دوره های قرون وسطی ،رنسانس و پس از آن تداوم یافت که گاهی نیز موجب انتشار سبک ها،جریان ها و گرایشات نظری جدیدی در معماری شد به طوریکه بعد ها دستیابی به چنین دستاورد هایی خود از نتایج مسابقات معماری محسوب شد.

 

همچنین نتایج مسابقان معماری ،آثاری جهانی به جا گذاشت. به طور مثال ساختمان اپرای شهر سیدنی در استرالیا که طی برگزاری یک مسابقه معماری برگزیده شد و به اجرا رسید از چنان شهرت و مقبولیتی در جهان بر خوردار شد که طی برگزاری یک نظر سنجی برای انتخاب "عجایب هفتگانه دنیا در سال 2007 میلادی "در میان آثاری چون :اهرام ثلاثه مصر،تاج محل درهند و کلسئوم در ایتالیا، جزء21کاندید نهایی عجایب دنیا و توسط مردم از سراسر جهان انتخاب شد.

 

 در ایران نیز "مسابقه معماری " از دیر باز مورد توجه بوده است . شواهدی از دوران باستان نشانگر توجه به اهمیت انتخاب بهترین طرح ها در گذشته های بسیار دور بوده است.تا کنون یاد داشت هایی به چاپ رسیده است که در آن به انتخاب طرح " ایوان مدائن " از طریق بر گزاری مسابقه در آن زمان اشاره شده است هرچند که این شیوه انتخاب بهترین طرح یعنی "مسابقه معماری "به طور عام در یک قرن اخیر در ایران معمول شد و شواهد آن در مجلات تخصصی معماری و شهر سازی در دسترس است.

 

 اما نکته قابل تأمل اینجاست که به نظر می رسد در سال های اخیر ، نحوه برگزاری " مسابقات معماری " در کشور ما معنای اصلی این شیوه انتخاب بهترین طرح ها را مخدوش کرده است . به بیان دیگر همانطور که بسیاری از مفاهیم جهانشمول در تغییرات از مقیاس جهانی به بومی دچار دگرگونی می شوند و گاهی این دگرگونی تا جایی پیشرود که معانی و تعاریف جدید را به وجود می آورد، " مسابقه معماری " نیز که در بطن خود یک نوع شیوه انتخاب منتج از تجربیات جهانی است و اصول خود را دارد ،در سال های اخیر در کشور ما دچار معضلاتی جدی شده است تا جائیکه کیفیت برخی از مسابقات به سطحی بسیار پایین نزول کرده و عملا به نوعی تشریفات حرفه ای مبدل گشته است.

 

 برای توضیح و تفسیر این موضوع در پست های آتی اهداف اصلی و نتایج مورد انتظار از برگزاری یک مسابقه معماری را یادآور شده و وضعیت جاری در نیل به هریک از اهداف توصیف خواهد شد.

 

به امید آنکه راهگشا باشد...................

/ 8 نظر / 11 بازدید
يک دوست

http://www.iranculture.org/provs/view.php?id=1285

علیرضا

تجربه های دموکراتیک در ایران همیشه ناقص و ابتر اجرا شده اند.این بیماری تاریخی را در تجربه مجلس ،احزاب،ngoها وحتی رسانه ها می توان یافت انگار که دلایل درونی و بیرونی زیادی وجو د دارد که این تجربه ها عوض شده وگاه بی معنا شوند. مسابقات معماری هم به همین صورت.

يک دوست

شاهچراغی عزيز سلام برای اينکه همواره از نقطه صفر شروع نشود و جهت جلوگيری از تکرار مکررات بهتر است در ايتدا اشاره ای به سوابق تاريخی موضوع بحث و اسناد و مدارک و مقالات قبلی در اين مورد داشته باشيد و ديد گاه های دست اول کسانی که قبلا در اين مورد کار کرده اند يادآور شويد. و پس از آن مطلب خود را ارائه نماييد. شاد باشيد.

محمود

سلام اگه ميشه بگين معماري به چه دردی ميخوره آيا آينده شغلی کسی که دررشته معماری درس ميخواند تظمين است

شاهچراغی

(يک دوست عزيز) ! سلام ....فرمايش شما کاملا متين است...حتما اينکار ر انجام می دهم...در حال نوشتن يک نقد مفصل در مورد جايگاه مسابقات معماری در ايران هستم...و به زودی مطلب را در وبلاگ منتشر می کنم...از توصيه شما سپاسگزارم.

خشايار

با سلام٬ و ضمن تبريک بدليل وبلاگ جالبی که داريد٬ چندی پیش مطلبی در وبلاگم نوشتم تحت عنوان چالش معماران جوان با بازار کار حرفه ای در ایران که شاید بتواند تاحدودی مرتبط با بحث شما باشد. درضمن خوشحال می شوم که درصورت تمایل تبادل لینک داشته باشیم. موفق باشید

محمدحامد

با سلام واقعا خانم دکتر من می خوام بدونم راز اين بومی سازی چيزهای جهانشمول در چيست ؟ بعدم مسابقات معماری يک طرف قضيه و گروه ژوری هم يک طرف قضيه واقعا آيا توی مسابقاتی که در سطح جهانی برگزار شده و منتج به ساخت بناهای با ارزش معماری امروز و دیروز شده . آیا ژوری داوری ژوری ضعیفی بوده که توانسته مثلا ساختمان اپرای سیدنی یا پایانه یوکوهاما را فضاوت کنند؟ ما در مملکت گل و بلبل دچار توهمات عجیبی هستیم سرگردانیم از این شاخه به ان شاخه می پریم و نتیجه .. با این همه استعداد و جوانان در معماری مان <بعنوان مثل> هنوز نتوانستیم فاصله ها را پر کنیم . چرا ؟ شاید به این علت که هدف تعیین شده ای نداریم سنگهایمان را با خودمان وانکرده ایم و مسئله بعدی مافیا هستند متاسفانه یا خوشبختانه ما جز رکورد داران این ماجرا هستیم . شاد و پيروز باشيد .

شهلا

سلام ببخشید کامنت من هیچ ربطی به موضوع نوشته های شما نداره! من ازتون میخوام برای مووع ماکتم منو راهنمایی کنید 1- دستهایم را در خاک خواهم کاشت سبز خواهند شد 2- فضای دو نفره برای نوشیدن قهوه ی اسپرسو تو موضوع دوم به کدهایی که داده شده توجه کنید فضا-دونفره-نوشیدن- قهوه اسپرسو