گزارش خبرگزاری ایسنا از همایش کانسپت در معماری!

...

سومین مقاله و سخنرانی ارایه شده در نخستین روز همایش "کانسپت در معماری" با عنوان «کانسپت در معماری: میراث دیروز، مسیر امروز» از سوی آزاده شاهچراغی، پژوهشگر دوره دکترای معماری، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ارایه شد.

 

به گفته‌ی او‌ برخلاف تصور عمومی مبنی بر اینکه توجه به کانسپت در معماری، گرایشی مربوط به زمان معاصر و برخاسته از آموزش‌های آکادمیک در این حرفه‌ است، نگاهی همراه با تامل به معماری و شهرسازی گذشته ایران نشان می‌دهد، این موضوع (توجه به کانسپت در معماری) سابقه‌ای به اندازه تاریخ تمدن این سرزمین دارد.

 

وی در عین حال توجه به این نکته را حایز اهمیت دانست که در زبان فارسی، معادل واژه کانسپت را واژگان فکر، عقیده، تصور کلی،‌ مفهوم و ... قرار داده‌اند، همان‌گونه که این واژگان معادل متعدد هستند، جهت‌گیری در طراحی معماری و نگاه معماران به کانسپت در معماری، در دوران گوناگون تغییر یافته است.

 

او گفت با درنگ در معماری و شهرسازی گذشته ایران متوجه می‌شویم توجه به کانسپت در این معماری و شهرسازی سبب ایجاد وحدت در خلق فضاست، درحالی‌که توجه معماران و طراحان امروز به کانسپت در معماری سبب پدید آمدن نوعی حس کثرت در خلق فضای زیست امروز انسان شده است.

 

شاهچراغی با اشاره به اینکه در نگارگری و مینیاتور گذشته نیز نوعی کانسپت وجود دارد، اضافه کرد: انسان امروز در دنیایی مملو از کانسپت‌ها و مفاهیم قرار گرفته و وضعیت انسان در شرایط معاصر کاملا دگرگون شده است.

 

وی افزود: ایده گرفتن از یک منبع است اما چون رویکرد شخصی هر معمار متفاوت است، کانسپت نیز متفاوت می‌شود.

 

به‌گفته‌ی شاهچراغی، در تهران، کانسپت اقتصادی مطرح است و رویکرد اقتصادی حرف اول را در کانسپت معماری شهر تهران می‌زند و مساله کانسپت خیلی عمیق‌تر است از آنچه که توسط آرشیتکت بیان می‌شود.

...

نگاه کنید به:

http://www.isna.ir

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-830707

 

 

 

/ 4 نظر / 6 بازدید
نیلوفر

چرا ما دعوت نبودیم؟

دوستانه

پيشنهاد می کنم در مورد کانسپت در معماری قبل از صدور احکام عجيب و غريب.متدولوژی بررسی آن را روشن نماييد.

سيامک پناهی

سلام. يا من نمی دونم کانسپت چيه يا شما در انحرافيد. كانسپت اقتصادي يعنی چی؟ کانسپت رو با اهداف و يا ....... اشتباه گرفتيد.