آموزش از جنس امید است...!

مکعبی ست به نام اتاق، جزئی از مکعب دیگری که خانه است و متصل به چند مکعب دیگر برای اسکان چندین نفر.

 

محیط ... پر از فضاهای دوبعدی و سه بعدی مختلف؛ نقطه، زنگ های جلوی در، دکمه های مختلف.

 

خط، کوچه و خیابان ها، دو خط موازی، آرام و منظم!

 

مکعب های خانه، آپارتمان، و یا حتی باغچه ی درون حیاط، فضایی که آرامش دارد و هر آنچه را در بر گیرد، هر چقدر متفاوت آراسته شود، نامش خانه است.

 

راهِ آن، کوچه ای با درخت های نه چندان بلند، کهنسال اما، و ساختمان هایی که مانند بچه های شیطان، به آرامی نشسته اند تا وقتِ بازی فرا رسد! ... خیره که می شوی هرکدام برای خود خلاقیت هایی دارند، و ساعت ها هم بازیِ چشمی خوبی هستند. گرچه تب ساختمان های بلندِ شیشه ای جایی برای دو طبقه های شمالی و حیاط های مشجر باقی نمی گذارد.

 

آسفالت نو و یک دست کوچه نظم خوبی به آن بخشیده، البته مثل همیشه عابران مورد ظلم اند، جا به جا موزاییک های پیاده رو کنده شده تا شیب پارکینگی اصلاح یا جا برای مصالح جدید باز شود. سلیقه های شخصی هم در ورودی خانه ها به هرچه هماهنگی و توازن کلی ست بی توجهی کرده اند... شب ها ولی سردر خانه ها که روشن می شود، یادآور یک روستای سرد و قدیمی در دامنه ی کوه های البرز است، نور از پنجره ها فرار می کند و گاهی صدای کودکِ شادی به گوش می رسد، شب ها هر کوچه ای به ساکنانش لبخند می زند. انگار از اینکه امن و ساکت آنها را در بر گرفته است بی نهایت خوشحال است.

 

با این حال محیط، محیط، محیط، پر از خط است و حجم است، می توان با یک ترسیم فنی حتی(!) همه اش را رسم کرد و فهمید؛ هنر اما جاری ست، در همین بی نظمی های معماری گونه و خارج از استاندارد تا آپارتمان هایی با عنوان مهندسی ساز!

 

هنر جاری ست، در همین کنار هم قرار گرفتن خط و نقطه و حجم و زمان و ... انسان. 

 

نظر شما چیست....؟

 

 

 

به نظر من در این یادداشت ها تیزبینی و امید جاریست

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 14 بازدید
کمال يوسف‌پور

سلام ... انعکاس فعالیتهای آموزشی شما در کلاسهای درس اقدام بسیار جالب و مفیدی است که امیدوارم در ادامه نیز شاهد چنین گزارشهایی از شما باشیم ... مطمئنا این نوع کارها در ارتقای آموزش معماری در ایران و تبادل تجربیات بین مدرسان و دانشجویان مختلف بسیار مفید خواهد بود.

amin

fek mikonam baraye 1 nevisande memari shooroo e kheyli khoobiye,omidvaram dar ayande matnha va naghdhaye khoobi az in doost e aziz b khonim,omidvaram shoma ham k dasti b ghalam o taahodi b ghalam darin alave bar memari neveshtan e memari ham b in oost yad b din