ذهن خلاق: راز دنباله اعداد فیوناچی در درختان

   Aidan measuring the spiral pattern  

Aidan Dwayer، این نوجوان ۱۳ ساله نیویورکی هنگام گشت و گذار در جنگل متوجه شده بود که شاخ و برگ های درختان به صورت تصادفی در جهات مختلف رشد نمی کنند‫. برای همین شروع به اندازه گیری زاویه شاخه ها کرد و به نتیجه بسیار جالبی رسید‫! پشت همه این اعداد و زوایا می توانید نظمی شبیه دنباله فیبوناچی و نسبت طلایی را ببینید. حال وی به دنبال دلیلی بود که چرا همه درختان از چنین الگوی منظم و مشخصی پیروی می کنند. شاید با این کار سعی می کنند نور بیشتری جذب کنند. 

 The spiral on trees showing the Fibonacci Sequence   Aidan studied leaf arrangments

او آزمونی ترتیب داد. با تعداد یکسانی سلول خورشیدی، دو مدل آزمایشی ایجاد کرد. یکی به همان شکل مرسوم که تمام سلولها در کنار یکدیگر قرار می گیرند. و دیگری شکلی همانند شاخه های درختان و طبق الگوی آنها داشت. نتیجه این بود که درخت خورشیدی وی ۲۰ درصد انرژی بیشتری جذب و ذخیره کرد.

Aidan building his solar Diagram of tree model that Aidan made with his computer.

نتیجه در ماه دسامبر که خورشید در پایین ترین نقطه خود در آسمان قرار دارد، خیلی جالب تر بود. درخت خورشیدی ۵۰ درصد انرژی بیشتری نسبت به پنل خورشیدی معمولی جذب و ذخیره کرد!  آیدن با این کار علاوه بر یک کشف بزرگ در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، جایزه طبیعت گرای جوان موزه تاریخ طبیعی آمریکا را هم از آن خود کرده است. مطالعه گزارش کامل و جالب این نوجوان هم خالی از لطف نخواهد بود.

The two models collecting sunlight   Winter test showing energy collection of the tree and the flat-panel collector 

 

منبع:American Museum Of Natural History

/ 1 نظر / 40 بازدید
پیمان یاری فرد

پیمان یاری فرد سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیزو گرامی سایت زیبا و جالب و همچنین خواندنی و مفیدی دارین امیدوارم که موفق باشین خوشحال می شم به ما هم سری بزنین و اگه دوست داشتین تبادل لینک کنین مرسی پیمان یاری فرد prjct.design@gmail.com http://peyman-ariana2009.blogfa.com