بررسی پایداری اکولوژیک در معماری منظر

 

بررسی پایداری اکولوژیک در معماری منظر عنوان مقاله ای است که با همکاری سرکار خانم مهندس مریم حمید پور  و اینجانب تهییه شده  و در فصلنامه جستارهای شهرسازی شماره 35 منتشر شده است.

عنوان مقاله:

بررسی پایداری اکولوژیک در معماری منظر

نویسندگان:

دکتر آزاده شاهچراغی

مهندس مریم حمیدپور

چکیده:

با توجه به آن که پایداری اکولوژیک یکی از مهمترین وجوه مدل توسعه پایدار است، در این مقاله ، مفهوم آن در حیطه معماری منظر که در مقیاس میانی معماری و شهر رخ می نماید بررسی می شود و در راستای دستیابی به اهداف مورد نظر، راهبردهایی در دو مقیاس بزرگ(شهری) و مقیاس کوچک (سایت)، جهت گنجاندن بعد پایداری در معماری منظر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 مطالعات اولیه این تحقیق نشان می دهد که معماری منظر اگر جایگاه خود را به صورت مناسب در بحث توسعه پایدار پیدا کند می­تواند  به عنوان یک رسانه عمل کرده و در  جهت ترویج بحث پایداری در فرهنگ عمومی جامعه و آگاه ساختن مردم  نسبت به مشکلات محیطی نقش  آموزشی برعهده بگیرد. برای تکمیل مطالعات صورت گرفته ، نمونه های موردی در داخل و خارج از کشور بررسی ، معرفی و تحلیل گشته است.نقاط ضعف و قوت تجربیات موجود نیز با روش مقایسه تطبیقی تبیین شده اند. 

 

/ 1 نظر / 261 بازدید
ا-حیاتی

با سلام و خسته نباشید. مطالب متنوع و جالبی دارید . بعضی از تصاویر باز نمیشدند . طرح قالب و تنوع مطالب برایم جالب بود ، دست مریزاد. به این وبلاگ هم سربزنید و نظر بدهید ( http://arayehazin.blogfa.com) . در صورت تمایل به تبادل لینک خیلی خوشحال خواهم شد وبلاگ مرا با نام " آذین آرایه " لینک کنید و در قسمت نظرات مشخصات لینک خود را خبر دهید. با آرزوی بهروزی روز افزون