مسابقات معماری (۲)

در حال تکمیل مقاله ای با عنوان نگاهی به جایگاه مسابقات معماری در ایران  ...کارهای ۱۲ سال اخیر شرکت  BRT در آلمان را بررسی کردم...خوشبختانه این دفتر معماری پروژه های اخیر خودش را  ( با مشخصات دقیق) در انتهای کتاب معرفی آثارBRT به چاپ رسانده است.آمار جالبی به دست آوردم :

             

 

مجموعه پروژه های ارجاع شده به دفتر معماری   BRT 

( Bothe  Richter Tehrani) که در شهر هامبورگ آلمان مستقر است  ، در یک دوره دوازده ساله  از سال 1994 تا 2005 میلادی تعداد 146 پروه می باشد. از این تعداد 36 پروژه با درخواست مستقیم کارفرما به این دفتر ارجاع داده شده است.63 پروژه که مهمترین پروژه ها نیز هست از طریق شرکت در مسابقات معماری ، کسب رتبه اول و نیز انعقاد قرارداد انجام شده است. 29 پروژه مطالعاتی و ارائه ایده و نیز 19 پروژه ارائه گزارش نیز در این دوره دوازده ساله به انجام رسیده است.

 

با بررسی کلی آمار ارائه شده ، مشخص می شود که این دفتر معماری صاحب نام و پر سابقه با وجود داشتن سابقه حرفه ای طولانی مدت در یک کشور توسعه یافته همچون آلمان ،در حدود 43% از پروژه ها و فرصت های کاری خود را از طریق شرکت در مسابقات معماری به دست آورده است.

 

این دفتر معماری به دلیل ارائه طرح های بدیع و بخصوص متناسب با مساله توجه به مصرف انرژی در ساختمان بسیار شهرت دارد. طراح اصلی این دفتر آقای هادی تهرانی به عنوان یکی از سه شرکای اصلی  می باشند و همانگونه که ذکر شد برگزاری مسابقات به عنوان یکی از مهمترین ابزار توزیع کار ، توان بالقوه طراحان این دفتر را نیز به کار گرفته است.

 

 

نظر شما چیست....

/ 4 نظر / 9 بازدید

ميدانيد شهرت هادی تهرانی در آلمان به چيست اصولا چطور پروژه ميگيره؟!

شاهچراغی (نويسنده)

واضح ومبرهن است که در همه جای دنيا مافيای معماری هست ...اما موضوعی که برای من جالبه اينه که حداقل دفتری مثل دفتر ياد شده اگر کارهاش رو منتشر می کنه اولا يک جدول درست وحسابی هم از پروژه هاش ارائه می کنه...ثانيا کيفيت کارش اينقدر خوب هست که بتونه ادعا کنه ۴۳درصد پروژه هاش رو از طريق شرکت در مسابقه گرفته...!

شاهچراغی (نويسنده)

راستی اگر اطلاعات بيشتری داريد ..خوشحال می شوم که ارائه کنيد...( هر چند که گمان می کنم در وبلاگ خودتان می خواهيد به آن بپردازيد!)

کمال يوسف‌پور

سلام ... آمار جالبی بود ... چند ماه پیش من هم مطلبی در مورد مسابقات معماری نوشته بودم که می‌توانید در آدرس زیر مشاهده کنید: http://www.persianblog.ir/posts/?weblog=zorwan.persianblog.ir&postid=6136677