معرفی کتاب: معماری شغلی برای یک زن

عنوان کتاب:Architecture - A Woman’s Profession

ادیتور: Tanja Kullack

انتشاران:jovis

تاریخ انتشار:July 2011

 

معماری نه حرفه ای مردانه است و نه حرفه ای زنانه بلکه فقط یک حرفه است...اما چرا تمایل و گرایش زنان به این حرفه  تا اینقدر افزایش یافته است؟  شاید به دلیل آنست که هنوز پیش فرض های جوامع بر این مبنا قرار دارد که جهان ساخته شده پیرامون ما عموما مردانه است!... در واقع معماری تحت تسلط مردان است - به جز مواردی خاص-  قهرمانان آن "مردان سفید پوست " هستند. 

اما دانشگاه های اروپا و آمریکا قصه ای دیگر را روایت می کنند: سالن های سخنرانی مملو از زنان (‌دختران دانشجوی معماری) است....چرا آنها بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی از صحنه فعالیت حرفه ای(قابل مشاهده) حذف می شوند؟.....

خانم   کولاک ( ادیتور کتاب فوق) با این جملات مقدمه کتاب را آغاز کرده و برای یافتن پاسخ سوالات با  18 نفر از بانوان معمار سرشناس در اروپا و آمریکا مصاحبه کرده است و با دسته بندی مباحث به نتیجه گیری پرداخته است.

افرادی که با آنها مصاحبه شده عبارتند از:

Barbara Bestor-Caroline Bos- Alison Brooks – Eike Delugan Meissl – Jeanne Gang – Barbara Holzer- Lisa Lwamoto- Regine Leibinger- Farshid Moussavi –Fuensanta Nieto – Monica Ponce de Leon- Mary Ann Ray- Dagmar Richter – Ddenise Scott Brown – Nasrin Seraji – Yui Tezuka – Inglill Wahlroos Ritter – Jennifer Wolch. 

 

در زمینه فعالیت بانوان در حرفه معماری تاکنون کتاب ها و مقالات زیادی نوشته شده و کنفراس های متعددی برگزار گردیده ، اما به نظرم این کتاب با دسته بندی مفاهیم و مسائل مستخرج از میان متن مصاحبه با این بانوان، تصویر بسیار جالبی از شرایط بانوان معمار در این حرفه ( البته در اروپا و آمریکا) به ما می دهد که به شدت قابل مقایسه با  شرایط مشابه در کشور ماست.

در پست های آتی بیشتر در مورد این موضوع خواهم نوشت.

/ 2 نظر / 78 بازدید
amir

سلام دوست عزیز مقالات تخصصی خوبی به زبان انگلیسی تهیه کردم ملاحظه کنید. VANCOUVER BATHROOM RENOVATION INC http://vanbr.com/

" معماری ؛ یک حرفه زنانه " ......... ترجمه