سلسله نشست های تخصصی ... (۷)...شهر و کودک

 

 

شهر و کودک

......................................

آقای دکتر اسماعیل شیعه

 (دانشیـــار گروه شهرســازی دانشگــاه علم و صنعت ایران )

 

 

 

منبع این مطلب:

 ماهنامه خبری هنر معماری و شهرسازی

دانشکده هنر و معماری

واحد علوم و تحقیقات - دانشگاه آزاد اسلامی

شماره مسلسل:۱۰

سال دوم شماره ششم

آذر ماه ۱۳۸۶ 

 

 

 

دکتر اسماعیل شیعه دانشیار گروه شهرسازی دانشگــاه علم و صنعت ایران است. وی دارای چهار کتاب تألیفی و 15 پژوهش بوده و تاکنون حدود 50 مقاله نگـــاشته است که در نشریــــات علمی چاپ و یا در همایش­های ملی و بین­المللی عرضه شده­اند. 

 ایشان در ابتدای سخنــرانی عنوان کردند که ما در شهرسازی خود به کودکان توجه نکرده­ایم و شهر بزرگسالان را ساخته­ایم. در حالیکه کودکــــان عــامل پیوند نسلهای گذشته و آینده محسوب می­شوند. 

 شهری که به کودکـــان توجه نکند، به نسل گذشتـــه و موجود و آینــده خود توجه نکرده است. در شهرهای بویژه بزرگ امروزی ما ارتباط کودکان با طبیعت، فرهنگ و هم­محله­ای­ها و به خصوص در عرصه­های اجتماعی دگرگونه است. علی رغم وجود قوانین مصوب و گسترده در کشور و اعلامیه جهانی حقوق کودک، رعایت حقوق کودکان با ضعف روبرو می­باشد. ایشان در خلاصه­ای مکتوب به معرفی کتاب خود تحت عنوان "شهر و کودک" نیز پرداختند که به شرح زیر می­باشد.

در میان کتابها و پژوهشهــــای شهرسازی، کمتر کتـــابی را می­توان یافت که مسائل کودک و آنگونه انتظــــاری را که او از زندگی در شهر دارد، مورد بررسی قرار داده باشد. کتـــاب "آماده­سازی شهر برای کودکان" با نگاهی از دیدگــــاه جامعه­شناسی و روانشناسی کودک به برنامه­ریــــزی شهری، به ترسیم نقش و وظیفه شهر در پاسخگویی به نیاز کودکان پرداخته و در نوع خود یکی از نادرترین تألیفات در ارتباط با کودک و شهر است.

این کتاب علاوه بر تحلیل مسایل کالبدی، طراحی و برنامه­ریزی شهری برای کودکان، جنبه­های اجتماعی، رفاهی و نیازمندیهای آنها در شهرها را که می­توانند به تربیت و رشد سالم کودکان بیانجامد، مورد نقد و بررسی قرار داده است. محتوای کتاب، شرایط حقوقی کودک در سطح ایران و جهان را بررسی کرده و به مقایسه سطوح رفاهی کودک در کشورهای مختلف پرداخته و شهر تهران را به عنوان نمونه مطالعه با معیارهای جهانی شهرسازی برای کودکان در محک سنجش قرار داده است. پیشنهاد برنامه­ای به منظور ارائه خدمات رفاهی و مهیا ساختن فضا برای زندگی سالم و ایمن برای کودکان بدان دلیل در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است که خلاء ناشی از عدم برنامه­ریزی جامع برای کودکان در فاصله بین خانه و مدرسه را پر کند. ترویج زندگی اجتماعی، توجه به نهادهای اجتماعی و فرهنگی محله­ای، بسط سلسله مراتب ایجاد فضاهای جمعی از طریق مراکز فرهنگسرایی از جمله نکات مورد بحث در کتاب است. در کتاب " آماده سازی شهر برای کودکان"  اشاره شده است که اگر شهر برای زندگی سالم و ایمن کودکان آمادگی پیدا کند، برای رشد، تعالی و ایمنی سایر اقشار و در قالب گروههای مختلف آمادگی لازم به دست آمده است.

 

/ 5 نظر / 10 بازدید
فضای رويداد

دوست عزيز خانم دکتر شاهچراغی شما به ضيافت معماری فضای رويداد دعوت شده ايد. با حضور گرم و صميمی خود محفل دوستانه ما را رونق بخشيد. چشم انتظار ديدار شما در ضيافت سوم با موضوع«سيستم آموزش معماري» هستيم.

خسروی

سلام سری هم به وب ما بزنيد خيلی از هنر آموزان بنده در دانشکده شريعتی از دانشجويان شما می باشند

آزاده شاهچراغی

جناب خسروی ...با سلام... من پژوهشگر دوره دکتری معماری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ( علوم و تحقیقات) هستم. ...شنیده ام ریاست دانشکده معماری شریعتی نیز خانم دکتر شاهچراغی هستند... من با ایشان نسبتی ندارم و متاسفانه تا حالا ایشان را ملاقات نکرده ام اما اکثر مواقع از نحوه مدیریت خوب ایشان و تحولاتی که در آن دانشکده ایجاد کرده اند تمجیدشنیده ام...ممنون از اینکه به وبلاگم سر زدید...پیروز و شاد باشید

آزاده شاهچراغی

دوستان عزيز در فضای رويداد...تلاش می کنم در اين ضيافت شرکت کنم...موفق باشيد.

خسروی

با تشکر از شما پژوهشگر گرانقدر اميدوارم که بتوانم از تجربيات شما در زمينه وبلاگ نويسی استفاده نمايم هنوز در آغاز راه باران قرار دارم موفق وپيروز باشيد