معرفی کتاب: چشمان پوست، معماری و ادراکات حسی

 

عنوان کتاب:چشمان پوست،   معماری و ادراکات حسی

تألیف: یوهانی پالاسما

ترجمه: رامین قدس

انتشاران:گنج هنر

 

چرا تصاویر معماری که بر روی تخته های ترسیم یا صفحه کامپیوتر مطلوب به نظر می رسند، تا به این حد در حضور فیزیکی نا امید کننده اند؟

پاسخی که یوهانی پالاسما عنوان می دارد،نهفته در برتری قلمروی بینایی در فرهنگ تکنولوژیک و مصرف گرای امروزی است که در آثار و آموزش معماری رواج یافته است. علیرغم  اینکه تجارب ما از جهان با ترکیب پنج حس به قاعده در می آیند اما همچنان معماری بیشتر تحت التزام صرف به حس بینایی تولید می شود. سرکوب سایر قلمروهای ادراکی منجر به فقر محیط پیرامون و به وجود آمدن احساس جدایی و بیگانگی می شود.

 

مطالعه این کتاب فوق العاده  را به همه دوستان شدیدا پیشنهاد می کنم. 

/ 9 نظر / 184 بازدید
سيدرضارزاز

معماري آفريدن آفريده هاست. (سيد رضا رزاز) اين روز را بر كساني كه مي دانند چرا به وادي معماري آمدند تبريك مي گويم.

رحمت

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند .......................................................................... خدای اطلسی ها با تو باشد / پناه بی کسی ها با توباشد تمام لحظه های خوب یک عمر / به جزء دلواپسی ها با تو باشد [بدرود][لبخند][بدرود][بدرود][گل][لبخند]

مازیار

با سلام و خسته نباشید و همینطور تشکر از معرفی کتاب , ای کاش مبلغ آنهم میگفتید

نت گشت

مطالب مفيد و آموزنده اي بود . استفاده كرديم

مریم عسگری

این کتاب فوق العاده است

علی اکبری

خانم دکتر شاهچراغی با سلام. انتشارات گنج هنر با نام انتشارات پرهام نقش در سال های اخیر اقدام به نشر کتب معماری می نماید. این کتاب نیز توسط انتشارات پرهام نقش (همان گنچ هنر سابق) به طیع رسیده است. قیمت این کتاب متاسفانه به ۵۰۰۰ تومان افزایش یافته است. با تشکر علی اکبری (پژوهشگر دکتری معماری و مدیر نشر کتب معماری و شهرسازی انتشارات پرهام نقش)

عبدالله باقزی

سلام سرکار خانم دکتر شاهچراغی از اینکه مطالب شما تامین کننده ی منابع مطالعاتی من شده خدا را شکر کرده از شما سپاسگذار و خدا را شاکرم .توفیقتان ارزوی همیشگی است.به امید روزی که این کتاب بدستم برسد