خانه

 

 (در باره خانه... به دعوت از مهندس کورش رفیعی ...وبلاگ اثر)

خانه...منزل...سرا...اتاق ...مسکن...

هرفرد ،گروه و سازمانی با رویکردی خاص ممکن است  هریک از این  واژه ها را بکار برد...بستگی داره به اینکه هدفشان چی باشه..! به نظر من خانه می تونه مثل یک media (رسانه) یک شخص یا هویت اون رو نشون بده...البته منظورم فقط توانایی مالی و اقتصادی نیست (که متاسفانه امروزه بیشترمون فقط به همین بعد از همه چیز دقت می کنیم...!) بگذارید بیشتر توضیح بدم... هرکدام از ما فضای زندگی ، خانه ( یا حتی اتاق مان در محل کار) نمایش دل مشغولی هایمان است...

فضایی که اون رو متعلق به خودمون می دونیم و به اون تسلط داریم، با اختیار خودمون به اون سامان می دهیم نمایشگربخشی از درون ماست...( البته نه تمام آن!) ...پس خانه هم یک  MEDIA است مثل یک نقاشی ، یک مجسمه ، یک نوشته ، یک شعر ( که مهمترین رسانه ها MEDIA در گذشته بودن)....خانه های بومی و روستایی و قدیمی رسانه های نمایش دهنده مردم و فرهنگ عام در گذشته اند...تحقیقی یادم اومد که در اون از طریق مقایسه خانه های دو محله در یک شهر به تفاوت های ظریف روش زندگی و آداب و رسوم مردم آن دو محله رسیده است...!

سخن رو کوتاه می کنم...گفتم که خانه مثل یک شعر، یک رسانه است...قصه وضعیت  امروز ما از جایی شروع شد که قرار شد دیگران( ارگان ها ، سازمان ها ، شهرداری ، ...مسوولین باسواد و  بسیار بسیار محترم!..)  برای ما شعر بگویند یا حکم کنند که باید چگونه شعر دلمان را بگوییم...!...حتی در داخل خانه هایمان...!( مثل تلویزیون ملی کشورمان که یک رسانه جمعی است اما سلیقه ای اداره می شود...خانه هایمان هم رسانه ملی شده است.. !)

فکر می کنم تو دنیای پر آشوب امروز کارخوبی که یک معمار می تونه انجام بده اینه که مفهوم آرامش دهنده خانه رو دوباره به مردم برگردونه...یعنی کالبدی انعطاف پذیر طراحی کنه که در پیکره شهر هماهنگ و همگن باشه اما هر کس و هر خانواده ایی بتونه متناسب با دل مشغولی های خودش در درون کالبد فراهم شده ...خانه ای برای خودش بسازه ...و شعر زندگی خودش رو بگه... ( البته بگذریم از مردمانی مثل یکی از کارفرماهای تازه به دوران رسیده ما که حتی برای انتخاب مبلمان معمولی فضای نشیمن خانه اش هم نه نظری داره و نه اعتماد به نفسی!!!! چون می خواد که در این رسانه قوی (خانه ) مثل رسانه ملی کشور همه حقایق مجازی اش دیده بشه....!!!!)

 

نظرات دوستان:

به قلم آقای مهندس علیرضا بندرآباد:

سلام
با دیدن مطلب شما به وبلاگ آقای رفیعی مراجعه کردم و نظرات را مرور کردم. به هر حال از آنجاییکه نظر شما (بحث آرامش) خیلی نزدیک به نظر بنده بود تصمیم گرفتم کامنتم شامل چند جمله ای از مارتین هایدگر باشد که در مورد سکونت الهام بخش خودم شده و این جا تقدیم میکنم که البته نقدی هم بر تعبیر مدرنیستها از خانه میباشد:
((ما بدان علت که (ساخته ایم)، سکونت گزیده ایم....پس وجود مسکن از چه تشکیل میشود؟....واژه گوتیک wunian به معنای منزل کردن و اقامت کردن است...اگر به پیام زبان گوش دهیم،wunian به معنای خوشحال بودن، در آرامش بودن و در صلح و صفا زیستن است.واژه صلحfriede .... به معنای محفوظ از آسیب ها و تهدیدها ... میباشد.یعنی دوری جستن از بدیها....بحران واقعی مسکن در کمبود مسکن قرار ندارد....بلکه در این امر واقع است که انسانها باید در آن وجود سکونت را جستجو کنند و باید قبل از هر چیز سکونت گزینی را بیاموزند.))
ببخشید که طولانی شد. با تشکر از شما

 

 

/ 7 نظر / 8 بازدید
حسين

خانم مهندس خيلی خوب نوشته ايد .خانه يعنی آرامش . همين کافی است.

کورش

خانم شاهچراغی فکر ميکردم از شما تشکر کرده ام والان ديدم اينجا خالی است .با عرض معذرت از تاخير صورت گرفته از بابت متن زیبای شما تشکر می کنم.

آزاده شاهچراغی

آقای مهندس..خواهش می کنم...ممنون و سپاس از شما به خاطر زمينه ای که برای گفتگو محيا کردين...به اميد گسترش چنين زمينه هايی

کورش

سلام يه پيشنهاد دارم .لطفن نظر بدين

محمد

سلام این کار واقعاَ عالیه....... منم میخواستم تو این مهمونی شما شرکت کنم ببخشید که دیر شد. ولی بالاخره چند خطی نوشتم . باقی گفتنیها رو دوستان گفتن . فقط چون این اولین تجربه من بود خوشحال میشم نظر شما رو بدونم.

عليرضا بندرآباد

سلام با ديدن مطلب شما به وبلاگ آقای رفيعی مراجعه کردم و نظرات را مرور کردم. به هر حال از آنجاييکه نظر شما (بحث آرامش) خيلی نزديک به نظر بنده بود تصميم گرفتم کامنتم شامل چند جمله ای از مارتین هايدگر باشد که در مورد سکونت الهام بخش خودم شده و اين جا تقديم ميکنم که البته نقدی هم بر تعبیر مدرنیستها از خانه میباشد: ((ما بدان علت که (ساخته ايم)، سکونت گزیده ایم....پس وجود مسکن از چه تشکیل میشود؟....واژه گوتیک wunian به معنای منزل کردن و اقامت کردن است...اگر به پیام زبان گوش دهیم،wunian به معنای خوشحال بودن، در آرامش بودن و در صلح و صفا زیستن است.واژه صلحfriede .... به معنای محفوظ از آسیب ها و تهدیدها ... میباشد.یعنی دوری جستن از بدیها....بحران واقعی مسکن در کمبود مسکن قرار ندارد....بلکه در این امر واقع است که انسانها باید در آن وجود سکونت را جستجو کنند و باید قبل از هر چیز سکونت گزینی را بیاموزند.)) ببخشید که طولانی شد. با تشکر از شما

آزاده شاهچراغی

آقای مهندس بندرآباد... ازدرج نظرتان سپاسگزارم.