سفرنامه (شماره ده)

 

 

بهار  معمولا  با باغبانی همراهست. رسیدگی و شکل دادن به باغچه ای کوچک یا پارکی بزرگ در شهر   و یا حتی بلواری عریض و طویل.

شهر ها به هر شکل و شمایلی که باشند با تغییر فصول ، تغییر چهره می دهند. برخی بیشتر، برخی کمتر. منظر شهر هم با این تغییرات ، کم و بیش متغیر می شود. معمولا اداره کنندگان شهر ها به این تغییرات توجه نشان می دهند. اما مشارکت شهروندان موضوعی فرهنگی و برنامه ای - مدیریتی است که شهر به شهر متفاوت است.

این روزها شهروندان این شهر ساعاتی از روز یا تعطیلات آخر هفته خود را به سر و سامان دادن به حیاط های جلویی و پشتی خانه شان می گذرانند. ضمن آنکه تفریح و تمدد اعصابی برای خودشان است، به نوعی  منظر شهر شان را سامان می دهند. با گذری کوتاه ، انگار نوع هرس کردن شمشاد ها، انتخاب گل ها با رنگ های متفاوت ، طرز حصار کشی و میزان رسیدگی به هر حیاط ( به خصوص Front Yard) یک تصویر از صاحب خانه نشانت می دهد که بتوانی روحیه و سلیقه اش را تصور کنی. 

اینگونه شهر پویاتر به نظر می رسد و به جز شهرداری مشارکت شهروند در شکل دادن به منظر شهرش را به راحتی لمس می کنی.

/ 5 نظر / 50 بازدید
پویا

سلام. ممکنه دقیقا بفرمایید از کدوم شهر و کشور صحبت میکنید.

مازیار

بله آیا منظورتان از این شهر, عام هست یا شهری خاص

مازیار

با سلام خانم دکتر شاهچراغی نثر شما انقدر رعنا و روان است که من تا چندی پیش گمان می کردم شما احتمالا دانشجو باشید تا این اواخر که در کتاب تستی دیدم مرجع یک تست را به کتاب پارادیم های پردیس شما ارجاع داده بود که من خیلی شگفت زده شدم کلا خاطره شد برام امیدوارم همیشه در سلامت باشید و اینفدر بیانتان پویا و زیبا باشد

ا-حیاتی

باز هم سلام ، ضمن تبریک این روز خجسته با یه هدیه کوچیک منتظرتونم.

میرعزیزی

سلام خوبی.من میرعزیزی هستم دبیر همایش ملی پژوهشی کاخ گلستان داشتم در اینترنت میگشتم که وبلاگتنونو دیدم .گفتم بهتون خبر بدم که خودتون یا دوستاتون بخواین در این همایش در مورد کاخ گلستان مقاله بدین.قربان شما. مزاحم نمیشم اگه اطلاعات بیشتری خواستید به سایت همایش مراجعه کنید www.golestanconf.ir