معرفی کتاب: باغ ایرانی: از خیالات تا واقعیات

 

 

کتاب باغ ایرانی: از خیالات تا واقعیّات
نویسنده: آقای دکتر محمد نقی‌زاده،
انتشارات جهاد دانشگاهی
1393  
270 صفحه
 
فقدان آثار و مطالعات اصیل در باره بسیاری از موضوعات مربوط به زندگی و محیط زندگی مسلمانان و ایرانیان که متّکی بر آراء و نظرات، مبانی عقیدتی و فکری و حکمی اسلامی و الهی باشد، یکی از مشکلات پیش روی محقّقین، یا از اصلی­ترین اشکالات و کمبودهای مبتلابه بسیاری از جوامع مسلمان و از جمله جامعه ایرانی است. این کمبود، به ویژه در زمینه‌های مطالعات و آثار تاریخی، و بالاخص وقتی مباحث فرهنگی و معنوی و تفسیری (در باره آثار یا تمدّنی خاص) مطرح می­شوند، بیشتر خود را می­نمایاند. در کنار این کمبود اساسی، اتّکا به آراء و تفاسیر و اظهار نظرهای بیگانگان، مخصوصاً غربیان و مستشرقین رواج یافته است. این وضعیّت، نه‌تنها در میان عوام، که حتّی در میان بسیاری از خواص و در بعضی از مجامع علمی نیز رایج است. در این روند، علاوه بر استناد به منابع و مراجع بیگانه، معیارها و روشهای مطالعه و تحقیق نیز از دیگران اخذ می­شود.
 
 یکی از موضوعاتی که به چنین وضعیّتی مبتلا است، اظهارنظرهایی است که در مورد “باغ ایرانی” و “باغ اسلامی” به صورت مکتوبات یا اظهارات شفاهی در جامعه منتشر می‌شود. وجیزه حاضر بر آن است تا ریشه­های برخی اظهار نظرهایی را که در باره “باغ ایرانی” یا “باغ اسلامی” مطرح هستند، و این باغها را به عنوان “تمثیل بهشت”، و به عبارتی به عنوان تمثیل “بهشت قرآنی” معرّفی می‌کنند، مورد پی‌جویی قرار دهد؛ و علاوه بر آن، در مورد استنادات قرآنی و دینی این گونه اظهار نظرها نیز با استناد به تفاسیر معتبر به بررسی بپردازد.
 
 موضوع مهمّی که در مواضع مختلف مکتوب حاضر به آن اشاره خواهد شد، موضوع استفاده افراطی از اظهارنظر‌ها و آراء بیگانگان برای اثبات و تأییدِ خود و داشته‌های خویش است.
 
 کتاب مشتمل بر 8 فصل می­باشد که فصول اوّل و آخر آن به مقدّمه و نتیجه می­پردازند، و عناوین فصول شش­گانه بین آنها عبارتند از: کلّیات، انتساب “باغ” به “ایران” و “اسلام”، انتساب باغ به بهشت و ریشه­ های بهشت­سازی، ادلّـه “تمثیل بهشت” نامیدن “باغ ایرانی”، بهشت و “بهشت‌سازی” در تعالیم اسلام و نکاتی در باره باغ ایرانی.

 

 

/ 1 نظر / 124 بازدید
نام

متن پيام