رویکرد میان دانشی در فرآیند طراحی و باززنده سازی پلازاهای شهری

 

"رویکرد میان دانشی در فرآیند طراحی و باززنده سازی پلازاهای شهری" عنوان مقاله ای است که به اتقاق خانم مهندس سرور رحیما زنجانی در  اولین همایش منطقه ای معماری و فرآیند طراحی ارائه  شدو مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در مجموعه مقالات این همایش انتشار یافته است.

عنوان مقاله:

رویکرد میان دانشی در فرآیند طراحی و باززنده سازی پلازاهای شهری

نویسندگان:

دکتر آزاده شاهچراغی

مهندس سرور رحیما زنجانی

چکیده:

امروزه یکی از معضلات مهم فضاهای شهری تاریخ ایران،عدم هماهنگی بین نیازهای فعلی و آینده با این فضاها است.معضلی که بازخورد منفی آن حتی تا درون خانواده ها قابل پیگیری است.هدف از پرداختن به این موضوع ،ارائه معیارهای پاسخ دهنده در طراحی و باززنده سازی فضاهای شهری تاریخی است، که اغلب در بافت مرکزی شهرهای ایران مهجور مانده و فاقد کیفیت فضای شهری می باشد.در این راستا مقاله حاضر ابتدا ضمن بررسی معیارهای طراحی فضا و پلازاهای شهری از دیدگاه صاحب نظران عرصه معماری ،معناری منظر و طراحی شهری، نحوه تعامل هر سه رشته مذکور را مورد ارزیابی قرار داده و معیارهای مشترکی در زمینه پلازاهای شهری ارائه می دهد.نتیجه حاصل اینکه مستقر نمودن عملکردها و فعالیت های پاسخده بر اساس اصول معماری ، ساماندهی مطلوب پیاده و سواره با عدف ارجحیت پیاده و ایجاد امنیت براساس معیارهای طراحی شهری و در نهایت توجه به زیبایی شناسی معماری منظر باعث ایجاد فضاهای شهری با کیفیت در سطح شهرها خواهد شد.

Albuquerque Civic Plaza 

 

 

/ 4 نظر / 70 بازدید
ثمغ

سلام خانم دکتر از اینکه وب شما رو پیدا کردم خیلی خوشهالم من یکی از مقالات شما رو تحلیل کردم تحلیل فرایند ادراک محیط باغ ایرانی براساس نظریه روان شناسی بو شناختی دوست داشتم نظر شما رو درمورد نگاه تحلیلی خودم بدونم. تا اواخر آبان ماه باید مطالب شمارو کنفرانس بدم. در صورت امکان email به من بدین که فایل تحلیلی رو براتون ارسال کنم.

فاطمه جباران

سلام. من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد معماری منظر از دانشگاه شهید بهشتی هستم. می خواستم بدونم میشه به متن کامل این مقاله دسترسی پیدا کرد. لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید. ممنون

سلام. من برای این مجموعه مقالات هم در دانشگاه ها و هم در اینترنت خیلی سرچ کردم. ولی متاسفانه چیزی پیدا نکردم. اگر ممکنه بگید از کجا می توانم این مجموعه مقالات رو پیدا کنم

مهرداد تهرانی

مهرداد تهرانی، دانشجوی دکتری طراحی شهری سلام از مطالب مفید وبلاگتان استفاده کردم. در مورد کتابی که این مقاله در آن چاپ شده، این کتاب یا مجموعه مقالات مربوط به چه انتشاراتی است و چگونه می توان آن را تهیه کرد. اگر ممکن است در این زمینه مرا راهنمایی کنید . با تشکر.