Contact me
My Profile
More ...
      یادداشت های آزاده شاهچراغی (درباره معماری ، منظر ، ... و باغ ایرانی)
مسابقات معماری (۱) by: آزاده شاهچراغی

محیط زندگی انسان در هر لحظه در حال تغییر است و این تغییر ، چگونگی تعریف فضای کالبدی برای زیست جمعی یا فردی را نیز دستخوش تغییرات قرار می دهد و در این میان مقاومت در برابر این تغییرات یا عدم مقاومت در برابر آن هر دو مستلزم دستیابی به بهترین رویکرد ها وایده ها برای سازماندهی فضای زندگی انسان در حیطه خصوصی یا عمومی است.

 

در حوزه معماری یکی از عادلانه ترین شیوه های دستیابی به بهترین ایده ها ی خلق فضا، برگزاری مسابقات معماری است.

 

قدیمی ترین اسناد برگزاری مسابقه معماری  مقالهایی در که در سال 1926در مجله   RIBA   به چاپ رسیده است مربوط به "سنگ نوشته های آکروپولیس آتن"است.در این سنگنوشته ها نوشته شده است که در سال 448 پیش از میلاد،طراحی یک بنای یاد بود جنگ به مسابقه گذاشته شد و طبق گزارشات اسمیت (نویسنده مقاله مذکور) طرح های ارائه شده در این مسابقه را به مدت 10 روز به تماشای عموم گذاشتند تا مردم درباره آنها داوری کنند که این موضوع نه تنها اهمیت برگزاری مسابقه معماری را نمایان می سازد بلکه نمایشگر مسابقه به مثابه فرصتی برای تجلی صراحت و دموکراسی جوامع متمدن بشری نیز می باشد.

 

این شیوه انتخاب ایده "مسابقه معماری"،در تمامی دوره های قرون وسطی ،رنسانس و پس از آن تداوم یافت که گاهی نیز موجب انتشار سبک ها،جریان ها و گرایشات نظری جدیدی در معماری شد به طوریکه بعد ها دستیابی به چنین دستاورد هایی خود از نتایج مسابقات معماری محسوب شد.

 

همچنین نتایج مسابقان معماری ،آثاری جهانی به جا گذاشت. به طور مثال ساختمان اپرای شهر سیدنی در استرالیا که طی برگزاری یک مسابقه معماری برگزیده شد و به اجرا رسید از چنان شهرت و مقبولیتی در جهان بر خوردار شد که طی برگزاری یک نظر سنجی برای انتخاب "عجایب هفتگانه دنیا در سال 2007 میلادی "در میان آثاری چون :اهرام ثلاثه مصر،تاج محل درهند و کلسئوم در ایتالیا، جزء21کاندید نهایی عجایب دنیا و توسط مردم از سراسر جهان انتخاب شد.

 

 در ایران نیز "مسابقه معماری " از دیر باز مورد توجه بوده است . شواهدی از دوران باستان نشانگر توجه به اهمیت انتخاب بهترین طرح ها در گذشته های بسیار دور بوده است.تا کنون یاد داشت هایی به چاپ رسیده است که در آن به انتخاب طرح " ایوان مدائن " از طریق بر گزاری مسابقه در آن زمان اشاره شده است هرچند که این شیوه انتخاب بهترین طرح یعنی "مسابقه معماری "به طور عام در یک قرن اخیر در ایران معمول شد و شواهد آن در مجلات تخصصی معماری و شهر سازی در دسترس است.

 

 اما نکته قابل تأمل اینجاست که به نظر می رسد در سال های اخیر ، نحوه برگزاری " مسابقات معماری " در کشور ما معنای اصلی این شیوه انتخاب بهترین طرح ها را مخدوش کرده است . به بیان دیگر همانطور که بسیاری از مفاهیم جهانشمول در تغییرات از مقیاس جهانی به بومی دچار دگرگونی می شوند و گاهی این دگرگونی تا جایی پیشرود که معانی و تعاریف جدید را به وجود می آورد، " مسابقه معماری " نیز که در بطن خود یک نوع شیوه انتخاب منتج از تجربیات جهانی است و اصول خود را دارد ،در سال های اخیر در کشور ما دچار معضلاتی جدی شده است تا جائیکه کیفیت برخی از مسابقات به سطحی بسیار پایین نزول کرده و عملا به نوعی تشریفات حرفه ای مبدل گشته است.

 

 برای توضیح و تفسیر این موضوع در پست های آتی اهداف اصلی و نتایج مورد انتظار از برگزاری یک مسابقه معماری را یادآور شده و وضعیت جاری در نیل به هریک از اهداف توصیف خواهد شد.

 

به امید آنکه راهگشا باشد...................

  Comments ()
My Tags نقد و نظر (۸٤) خبر (٧۳) معماری (٧٠) کارنامه نویسنده (٦٧) همایش ها و سخنرانی ها (۳٩) شهرسازی (۳٧) معماری و منظر (۳۳) باغ ایرانی (٢٦) آموزش معماری (٢۳) مقالات (۱۸) تکنولوژی (۱٦) هنر معاصر (۱٥) ذهن خلاق (۱٥) سفرنامه (۱٤) محیط زیست (۱۳) بازآفرینی باغ ها (۱٢) پارادایم های پردیس (۱٢) نکته ها (۱۱) معرفی کتاب (۱۱) ایران (٧) نمایشگاه ها (٧) پایان نامه های راهنمایی شده (٥) معماری و بانوان (٥) حمل و نقل شهری (٤) روش تحقیق (۳) تاریخ (۳) شهر زیست پذیر (۳) پلارای شهری (٢) روان شناسی محیط (٢) جامعه (۱) رسانه ها (۱)
My Friends 2A magaine +زروان Gardens of Iran Book Iran Book News Agency Persian Garden of Geneva SAVAP International Journal Tehran Times World ArchitectureCommunity آرش پوراسماعیل آرونا اطلاعات دانشجويان و اساتید نخبه واحد علوم و تحقیقات ایسنا ايمان رييسی بهرام هوشیار یوسفی پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران توکا نیستانی خبرگزاری کتاب ایران روابط عمومی دانشگاه روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات شهر عباس کاظمی علی اعطا علیرضا بندرآباد فصلنامه آبادی کتابخانه امید ایران کمال يوسف پور گالری احسان گردهمایی مکتب اصفهان لینکستان معماری مجله علمی پژوهشی هویت شهر مجله معمار مجله معماری و ساختمان مجله معماری و فرهنگ مجموعه مقالات معمارشیتکت معماری نیوز نظر آنلاین نگار نصيری نینا شاهرخی واحد علوم و تحقيقات