Contact me
My Profile
More ...
      یادداشت های آزاده شاهچراغی (درباره معماری ، منظر ، ... و باغ ایرانی)
یک یادداشت بدون تعصب...به بهانه همایش زنان معمارایرانی و...روز زن...‏ by: آزاده شاهچراغی

 

دیماه سال گذشته در مراسم اعلام برندگان مسابقه طراحی نما تیپ بانک صادرات..جناب دکتر صارمی به عنوان یکی از داوران این مسابقه در میان صحبت هایشان به نکته ای قابل تامل اشاره کردند...از میان 64 گروه شرکت کننده در مسابقه بیش از 50% شرکت کنندگان چه به صورت حقیقی و یا حقوقی  بانوان معمار بودند...!

 

 ( همچنان که در دیگر مسابقات در سال های اخیر)

 

...شاید حاضرین در آن جلسه به خاطر بیاورند که جناب دکترحضور بانوان معمار را یک تحول درآینده معماری ایران دانستند... البته تحولی که هیچگونه پیش فرضی از آن نداریم و باید شاهد باشیم که چه کیفیتی خواهد داشت...!

این موضوع بدیهی است که  با افزایش تعداد فارغ التحصیلان و دانشجویان معماری و اینکه درحال حاضر حدود 60-70 درصد ورودی های دانشگاه ها  را دختران تشکیل می دهند، هم اکنون و هم در آینده نزدیک بانوان زیادی با تخصص معماری در جامعه حضور خواهند داشت..

اما...  از یک سوشرایط خاص فضای کارمعماری (به خصوص در اجرا )  و از سویی دیگر زمینه های فرهنگی جامعه ایرانی در حال گذار-که درونمایه های سنتی با ظاهری مدرن درآن در تلاطم است- موضوع را پیچیده و قابل توجه می کند...

مطلب بسیار گسترده و طولانی است.در اینجا فقط به گفته هایی از یک بانوی معمار ایرانی و یک بانوی معمار سوییسی اشاره می کنم...و نتیجه گیری را به شما واگذار می کنم.

اگر اشتباه نکنم..سال 78 بود یا 79 ..در نخستین همایش زنان معمار در ایران در سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران  یکی ازسخنرانان خانم  تهمینه میلانی بودند و موضوع بحث ایشان مقایسه شرایط کار در حرفه معماری و سینما بود...نکته ای از سخنان ایشان به خاطرم مانده است...خانم میلانی عقیده داشتند با توجه به فرهنگ جامعه مشکلات زیادی بر سر راه بانوان درحرفه معماری و سینما در ایران  وجود دارد به طوریکه این دو حرفه از مشاغل سخت برای زنان بشمار می رود...به بیان دیگر ایشان به عنوان یک بانوی معمار و کارگردان  موفق در این سرزمین ...عقیده داشتند در جامعه ما مسائل فرهنگی زیاد باعث می شود تا مثلا یک کارگردان یا معمار زن انرژی زیادی را فقط صرف این کند که توانایی هایش و تسلطش در حرفه اش را را به اثبات برساند ...مثال می زدند زمانی که مشغول نظارت یک ساختمان در تهران بودند چقدر وقت صرف شد تا  کارگران و تکنسین ها در کارگاه حساب کار دستشون بیاد و تحت مدیریت ایشون کار جلو بره...

حدود 3 سال پیش بازهم در همون سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران...یک معمارزن سوییسی (که متاسفانه نامشان را به خاطر ندارم) به همراه شریکش (یک  آقای معمارسوییسی) در مورد معماری معاصر سوییس سخنرانی کردند...در بخش پرسش و پاسخ...لیلا یکی از سال بالایی های من در دانشگاه ( که به توانایی هایش در معماری ایمان دارم) خیلی صادقانه ازخانم معمار سوییسی پرسید که:...ما به عنوان معمار زن در حرفه مان درایران مشکلات فرهنگی زیادی داریم که باعث می شه شرایط کار را برای ما سخت تر از همکاران مرد باشه( به خصوص جلب اعتماد کارفرما)...شما که در کشور توسعه یافته ای مثل سوییس کار می کنید و اینقدر هم موفقید چطور؟ آیا شما به عنوان یک زن در این حرفه مشکلی داری...

پاسخ جالب بود... خانم معمار سوییسی با زبان شیرین فرانسوی گفت: خیلی مشکل داریم...بعد خودش و همکارش را مثال زد که در دانشگاه با هم  همکلاس بودند و حالا شریک کاری...گفت: در سال های تحصیل من موفق تر بودم...بعد از فارغ التحصیلی در شرایط مساوی با هم شروع به کار کردیم... اما بعد از 5 سال ...کم کم تفاوت ها بیشتر شد...او عقیده داشت برای بسیاری از همکارانش به عنوان معمار زن چنین شرایطی در سوییس وجود دارد...

بدیهی است که

...مکانیزم و فرایند تفکرو نیز تصمیم گیری در مغز زن و مرد متفاوت است .

...شرایط کار (به خصوص ساخت و ساز) در تمام دنیا شرایط مردانه ای است.

... هنوز در نقاط گوناگون دنیا به دنبال اصلاح قوانین کار برای زنان هستند.

...  در این میان، معماری حرفه ویژه ای است که با روح و اندیشه معمار سروکار دارد.

 و خوب به تبع آن و با توجه به آنچه گفته شد شرایط  برای کار زنان معمار سخت تراز دیگر حرفه ها هم هست...

 حال در کشور ما با فرهنگ خاصش این مسائل چند برابر هم می شود.

(...می دونید چیزی میشه شبیه جنگیدن...جنگیدن نابرابر...برای اثبات توانایی هایت...در حالیکه همکارت نیازی ندارد که خودش را اثبات کند...)

....و عجیب است که در قرن 21 هنوز چنین مسائلی داریم...

 

امیدوارم کیفیت متفاوت (و نه برتر!) ذهن زن معمار بتواند در خلق فضای زیست انسان کیفیتی متفاوت و ارزشمند را به جود آورد...و آنگاه است که می توان از این افزایش حضور بانوان معمار در عرصه حرفه معماری خشنود بود و به رخ دادن تحولی عمیق در معماری آینده و ارتقائ کیفیت فضای زیست بشر امیدوار بود.

در پایان اینکه...بشرآگاه امروز دیگر به دنبال یافتن تفاوت ها و ارزشیابی نیست...بلکه به دنبال ادراک تفاوت ها و پی بردن به ارزش هاست.

 

...هدف من از یادداشتی که خواندید ...تنها ادراک تفاوت ها و شرایط کار بود و نه ارجح دانستن یکی بر دیگری یا ضعیف پنداشتن یکی نسبت به دیگری...

 

و در انتهای این بحث طولانی تمامی زنان موفق کشورم (بخصوص بانوان معمار) را به خاطر تمامی زحماتشان و تلاششان  می ستایم و امیدوارم جهان به سوی یک تعادل( و نه تساوی) حرکت کند .

 

  Comments ()
My Tags نقد و نظر (۸٤) خبر (٧۳) معماری (٧٠) کارنامه نویسنده (٦٧) همایش ها و سخنرانی ها (۳٩) شهرسازی (۳٧) معماری و منظر (۳۳) باغ ایرانی (٢٦) آموزش معماری (٢۳) مقالات (۱۸) تکنولوژی (۱٦) هنر معاصر (۱٥) ذهن خلاق (۱٥) سفرنامه (۱٤) محیط زیست (۱۳) بازآفرینی باغ ها (۱٢) پارادایم های پردیس (۱٢) نکته ها (۱۱) معرفی کتاب (۱۱) ایران (٧) نمایشگاه ها (٧) پایان نامه های راهنمایی شده (٥) معماری و بانوان (٥) حمل و نقل شهری (٤) روش تحقیق (۳) تاریخ (۳) شهر زیست پذیر (۳) پلارای شهری (٢) روان شناسی محیط (٢) جامعه (۱) رسانه ها (۱)
My Friends 2A magaine +زروان Gardens of Iran Book Iran Book News Agency Persian Garden of Geneva SAVAP International Journal Tehran Times World ArchitectureCommunity آرش پوراسماعیل آرونا اطلاعات دانشجويان و اساتید نخبه واحد علوم و تحقیقات ایسنا ايمان رييسی بهرام هوشیار یوسفی پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران توکا نیستانی خبرگزاری کتاب ایران روابط عمومی دانشگاه روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات شهر عباس کاظمی علی اعطا علیرضا بندرآباد فصلنامه آبادی کتابخانه امید ایران کمال يوسف پور گالری احسان گردهمایی مکتب اصفهان لینکستان معماری مجله علمی پژوهشی هویت شهر مجله معمار مجله معماری و ساختمان مجله معماری و فرهنگ مجموعه مقالات معمارشیتکت معماری نیوز نظر آنلاین نگار نصيری نینا شاهرخی واحد علوم و تحقيقات