Contact me
My Profile
More ...
      یادداشت های آزاده شاهچراغی (درباره معماری ، منظر ، ... و باغ ایرانی)
نام محفوظ ...! by: آزاده شاهچراغی

  فرض کنید یک کتاب بسیار ارزشمند را به دست یک کودک سه چهار ساله بدهیم !

به نظرشما اتفاقی می افتد ؟

جواب روشن است:

کودک کمی با کتاب بازی می کند...شاید تصاویر آنرا ببیند... بعد روی آن خط می کشد... بعد یک صفحه پاره می شود...بعد صفحه بعدی..صفحه بعدی... و حالا دیگر کتابی باقی نیست!

 

همه ما قبول داریم که باید صبر کنیم تا کودک رشد کند ...به قول معروف عقلش برسه و بعد کتاب رو به دست اون بدیم...حالا اگر مضامین کتاب رو کامل درک نکرد هم اشکالی نداره ...اما حد اقل به سنی برسه که بدونه با یک کتاب چطور باید رفتار کرد.....

جالب اینجاست که موضوعی به این سادگی ، هنوز برای خیلی ها مبهم است...

 

بگذارید برم سر اصل مطلب....

 

 

سه روز پیش (جمعه 14 اریبهشت) یکی از نزدیکانم در سفر کوتاهی به کاشان ، به باغ فین هم سری زده بود...می دونید چی می گفت؟ ... می گفت اینقدر جمعیت بازدید کننده زیاد بود که اصلا دیدن باغ دیگه معنی نداشت! مطمئن بود اگر همان روز به جای باغ فین می رفت نمایشگاه کتاب(در تهران) حتما ازدحام کمتری رو می دید !

 

امروز با یکی از کارشناسان دلسوز میراث فرهنگی (نام محفوظ) تماس گرفتم...ایشان می گفت طبق آمارها باغ فین کاشان سالیانه در حدود 560 هزار نفر بازدید کننده داره که حدود 5 هزار نفر آنها خارجی اند...اما جالب است که علیرغم چنین آماری و درآمد فروش بلیط ، طبق قانون، درآمد حاصله به خزانه واریز می شه و هیچ مبلغی صرف حفاظت خود این باغ نمی شه حتی در یکی دو سال اخیر رسیدگی مورد نیاز در حد یک باغ معمولی ( ونه یک اثر ارزشمند ملی) هم به افراد غیر متخصص و با هزینه اندک سپرده می شه !!!

 

 

سالهاست که کارشناسان هشدار داده اند که درختان کهنسال این باغ بیمارند و باید با روش های مشخصی درمان شوند و همانطور که تعداد زیادی از آنها خشک شده اند بقیه هم در حال مرگ اند...نمی دانم باغ بی درخت یعنی چه ؟ حالا از وضعیت کوشک و بناهای اون که دیگه بگذریم!

 

 

آیا واقعا اینهمه بازدید کننده لازم داریم؟جمعه 14 اردیبهشت در حدود 1500 نفر (در طول روز)به داخل این باغ رفتند و شاید اگر به یک پارک محلی می رفتند ، بیشتر هم لذت می بردند...

 

باور کنید من با رونق صنعت توریسم ، کار آفرینی ، رفع بیکاری و... مخالف نیستم. اما : 

 

 اول اینکه من به جای هرگونه ایجاد فرصت شغلی فقط شاهد ازدحام دست فروش ها در اطراف مکان های تاریخی هستم.

- دوم اینکه می بینم همین تعداد مکان های تاریخی با قیمانده هم داره هر روز بیشتر از قبل صدمه می بینه!

 

- سوم اینکه تقریبا هیچگونه کار زیربنایی و زیر ساختاری برای صنعت توریسم انجام نمی شه و فقط دائما می خواهیم توریست جذب کنیم ! (یعنی خرج از جیب و بدون هیچ پس اندازی! )

 

- چهارم اینکه  این توریست ( داخلی یا خارجی ) هم وقتی که برای بازدید می آید ، خوب چشمش به نحوه اداره اون مکان است....یعنی اگر ببینه اوضاع شیر تو شیره ، بدش نمی آید یک یادگاری رو در و دیوار بنویسه یا یک سوغاتی با خودش ببره !

 

حتما یادتون هست که 2-3 ماه پیش ( شاید هم پیش تر ) چطور یکی از حجاری های مجموعه تخت جمشید تخریب شد!

 

 

 

 

ترم پیش درسی با عنوان " معماری و صنعت توریسم " تدریس کردم. دانشجویان هم تحقیقات خوبی انجام دادند.در تمامی جلسات و بعد از هر بحث همیشه این نکته یاد آوری می شد که مدیریت ، برنامه ریزی ، عملیاتی کردن برنامه های زیر بنایی و زیر ساختاری ( که مستلزم سرمایه گذاری اولیه است) اگر اصولی باشد ، می تواند صنعت توریسم رو پر رونق کند.حال چه در بخش بناهای تاریخی ، پتانسیل های طبیعی ، ... و دیگر جاذبه های گردشگری.

 

 

اما بدون موارد فوق ...و فقط جذب توریست ... انگار که  کتاب ارزشمند رو دادیم به دست کودک... و خوب حتما کتاب نابود می شه!

 

دیروز در یک برنامه خبری ، یکی از مسوولان با افتخار اعلام کرد که امسال فقط در فروردین ماه 850 هزار ویزا برای توریست های ژاپنی صادر شده است. این تاریخ مصادف بوده با هفته طلایی در ژاپن که مردم یک هفته تعطیل هستند و به سفر می روند...و این مسوول گرامی با خوش ذوقی می گفت که باید از این پس نام این هفته در ژاپن به عنوان  "هفته طلایی و بازدید از میراث ایران" ( یا چیزی شبیه به این!) تغییر کنه!

 

 

 

.... مطلب بسیار گسترده است....اما به قولی :

 

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

 

 

 اما :

 من ترجیح می دهم که کودک بزرگ تر بشه ،...

 

بدونه چطور باید کتاب رو دستش  بگیره  و از اون محافظت کنه،..

 

بعد کتاب رو می دم بهش ، اینجوری برای خودش هم بهتره......

 

حداقل اینجوری کتاب باقی می مونه... 

 

  شاید در آینده مضامین کتاب  رو هم درک کرد...

 

شما چه فکر می کنید؟

 

 

  Comments ()
My Tags نقد و نظر (۸٤) خبر (٧۳) معماری (٧٠) کارنامه نویسنده (٦٧) همایش ها و سخنرانی ها (۳٩) شهرسازی (۳٧) معماری و منظر (۳۳) باغ ایرانی (٢٦) آموزش معماری (٢۳) مقالات (۱۸) تکنولوژی (۱٦) هنر معاصر (۱٥) ذهن خلاق (۱٥) سفرنامه (۱٤) محیط زیست (۱۳) بازآفرینی باغ ها (۱٢) پارادایم های پردیس (۱٢) نکته ها (۱۱) معرفی کتاب (۱۱) ایران (٧) نمایشگاه ها (٧) پایان نامه های راهنمایی شده (٥) معماری و بانوان (٥) حمل و نقل شهری (٤) روش تحقیق (۳) تاریخ (۳) شهر زیست پذیر (۳) پلارای شهری (٢) روان شناسی محیط (٢) جامعه (۱) رسانه ها (۱)
My Friends 2A magaine +زروان Gardens of Iran Book Iran Book News Agency Persian Garden of Geneva SAVAP International Journal Tehran Times World ArchitectureCommunity آرش پوراسماعیل آرونا اطلاعات دانشجويان و اساتید نخبه واحد علوم و تحقیقات ایسنا ايمان رييسی بهرام هوشیار یوسفی پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران توکا نیستانی خبرگزاری کتاب ایران روابط عمومی دانشگاه روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات شهر عباس کاظمی علی اعطا علیرضا بندرآباد فصلنامه آبادی کتابخانه امید ایران کمال يوسف پور گالری احسان گردهمایی مکتب اصفهان لینکستان معماری مجله علمی پژوهشی هویت شهر مجله معمار مجله معماری و ساختمان مجله معماری و فرهنگ مجموعه مقالات معمارشیتکت معماری نیوز نظر آنلاین نگار نصيری نینا شاهرخی واحد علوم و تحقيقات